Țara europeană care își activează planul pentru criza energetică

Criză energetică
Intervenții pentru limitarea impactului creșterii prețurilor
Olanda își activează prima etapă a planului pentru criza energetică, pe fondul situației crizei combustibililor. Autoritățile pregătesc intervenții pentru a limita impactul creșterii costurilor asupra populației, au declarat surse guvernamentale, potrivit Realitatea PLUS.
Este pentru prima dată când guvernul va activa acest plan, care a fost elaborat în timpul crizei energetice declanșate de războiul din Ucraina în anul 2022. Asta înseamnă că piețele de combustibili sunt afectate, fără a se înregistra însă o penurie imediată.
Țara europeană care își activează planul pentru criza energetică
În această etapă, piețele energetice vor fi monitorizate îndeaproape, în timp ce guvernul și sectorul industrial se pregătesc pentru o situație mai gravă. Prim-ministrul olandez a declarat că guvernul va anunța măsuri menite să ofere compensații cetățenilor pentru creșterea costurilor energiei. Acestea vor include facilități fiscale pentru proprietarii de autovehicule, dar nu și o reducere a taxelor pe combustibil.
Citește și:
- 11:53 - La ei se poate: dronă intrată în spațiul aerian, eliminată imediat de NATO în Letonia
- 09:41 - Avionul privat închiriat de Yadier Molina, implicat într-un accident aviatic în Republica Dominicană, soldat cu doi morți VIDEO
- 08:22 - O dronă a explodat în Republica Moldova. Un localnic a alertat autoritățile care au demarat o anchetă și au izolat locul
- 08:08 - Nouă persoane, rănite în SUA într-un schimb de focuri produs în apropierea bazei de pregătire a naționalei de fotbal a Angliei
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din Austria și pe Google News















