Diaspora, cel mai mare investitor al României. Românii din străinătate finanțează țara mai mult decât străinii

Diaspora, cel mai mare investitor al României. Românii din străinătate finanțează țara mai mult decât străinii
Banii trimiși acasă de românii plecați în străinătate sunt mai mulți decât sumele pe care companiile străine le investesc în România, în afaceri sau fabrici. Doar anul trecut, românii plecați au trimis aproape 7 miliarde de euro în țară. Asta în timp ce străinii au investit în România doar 5,6 miliarde de euro.
În total, în ultimii ani, suma depășește 60 de miliarde de euro. Asta în condițiile în care aproximativ 5,7 milioane de români trăiesc în străinătate.
Chiar dacă au plecat, aceștia continuă să susțină economia țării, trimițând constant bani familiilor rămase acasă. Practic, diaspora a devenit unul dintre cei mai importanți investitori ai României.
Citește și:
- 07:48 - Exporturile de petrol ale Iranului s-au prăbușit în mai la cel mai redus nivel din ultimii șase ani: cifrele momentului
- 09:17 - Schimbare majoră pentru pensionarii din diaspora. Cum pot fi scutiți de plata CASS românii cu pensii de peste 3.000 de lei
- 12:23 - Liderii UE au ajuns în Mexic pentru semnarea Acordului Global Modernizat
- 11:48 - G7 caută soluții comune pentru criza din Orientul Mijlociu și dependența de mineralele rare chineze
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din Austria și pe Google News















